Java API for JSON processing
Úgy tűnik, az Oracle eléggé felpörgeti a Java EE 7 (JSR 342) körüli munkálatokat, sorra jönnek ki a hírek az előrehaladásról. Erre szükség is van, hiszen bár a határidőt eltolták 2012 harmadik negyedévéről 2013 első negyedévére, még elég sok specifikáció Early Draftban van.
A Java EE 7 újdonságai a JCACHE Java Temporary Caching API (JSR 107), Concurrency Utilities for Java EE (JSR 236), Java API for JSON Processing (JSR 353), Java API for WebSocket (JSR 356) , és a már említett Batch Applications for the Java Platform (JSR 352). A többi specifikáció nem új, hanem csak egy új verzió jön ki belőlük.
A mostani poszt témája a Java API for JSON Processing (JSR 353), melynek Public Review-ja 2012. december 22-től zajlik. Az JSR oldalán a megszokottakkal ellentétben semmilyen specifikáció nem olvasható, helyette csak az API-t lehet letölteni. Szerencsére a frissebb JCP-nek megfelelően a szabvány fejlesztése átlátható, minden információ megtalálható a projekt honlapján. Az API-t a Batch Applications for the Java Platform szabványhoz hasonlóan szintén újra feltalálták, méghozzá Jitendra Kotamraju (Oracle) vezetésével, bár a támogatók között van a FasterXML cég, mely a Jackson streaming JSON parser-ért felelős, valamint Doug Crockford, kinek nagy szerepe volt a JSON elterjesztésében. Mivel specifikációról beszélünk, az implementációk cserélhetőek lesznek (plug-in provider), és külön referencia implementációval is rendelkezik.
A JSON kezelés elég gyakori manapság, ezért kívánják szabványosítani a Java berkein belül. Azonban a JSON kezelést két részre kell felbontani. Az egyik a feldolgozás és parse-olás, a másik a binding, mely Java objektumokat feleltet meg JSON struktúrákkal. (Ez a kettősség fennáll az XML esetén is, az előbbire a JAXP, az utóbbira a JAXB ad megoldást.) A Java API for JSON processing csak az előbbivel foglalkozik, ráadásul kétféle módon. Egyrészt áll egy Streaming API-ból, mely a StAX API-hoz hasonlít, valamint egy Object model-ből, mely a DOM API-ra hajaz. A Streaming API csak olvasásra használatos, és a JsonParser interfész a kulcs, ami egy pull parser, azaz mi tudjuk irányítani a feldolgozást, pl. a next() metódus segítségével. Az Object model esetén a JsonReader és JsonWriter használandó, mellyel írni és olvasni is tudunk, és a DOM-hoz hasonlóan a teljes reprezentáció felépül a memóriában. Modern API-hoz méltóan hemzseg tervezési mintáktól. Ritkán fogunk vele közvetlenül találkozni, hiszen általában valamilyen binding megoldást használunk, de amennyiben mégis natívan akarunk JSON-t feldolgozni, a Java EE 7-től kezdődően már szabványos módon tehetjük.